III międzynarodowa wymiana międzyszkolna z Ridge Valley School

Pierwsza część trzeciej międzynarodowej wymiany międzyszkolnej z Ridge Valley School w Gurgaon, Indie za nami. W tym roku szkolnym do Indii poleciało 6 dziewcząt i 5 chłopców i spędziło tam dwa tygodnie w domach swoich hinduskich partnerów oraz w samej szkole wśród innych uczniów oraz nauczycieli.

Powitanie Jedyneczki na lotnisku w New Delhi w piątek 18 października przeszło nasze najśmielsze oczekiwania: uczniowie Ridge Valley School przygotowali plakaty w języku polskim, powitalne wieńce z kwiatów, które zawiesili nam na szyjach oraz kolorowe balony. Dzięki temu czuliśmy się jak gwiazdy Bollywood.

W tym roku wymiana rozpoczęła się trzydniową wycieczką do Jaipuru i Agry. Przed południem w sobotę dotarliśmy do wspaniałego hotelu Clark Amber w Jaipurze. Sobotę spędziliśmy odwiedzając manufakturę ręcznie ozdabianych tkanin, gdzie mieliśmy możliwość samodzielnego wykonania wzorów na białym płótnie. Następnie udaliśmy się do warsztatu ceramiki, tutaj ozdabialiśmy gliniane kafelki. Wieczorem nasza polsko-hinduska grupa spędziła kilka godzin w miejscu o nazwie Chokhi Dhanii, gdzie oprócz tradycyjnej hinduskiej kolacji, mogliśmy podziwiać tańce oraz inne rozrywki typowe dla indyjskiego stanu Radżastan. Niektórzy z nas odważyli się przejechać na słoniu lub wielbłądzie.

W niedzielę odwiedziliśmy Amber Fort podziwiając ogrom i piękno tej budowli oraz przepiękną panoramę rozciągającą się z jego tarasów. Po południu ruszyliśmy do Agry, aby wczesnym rankiem stawić się pod bramą wejściową do Taj Mahal – grobowca zbudowanego przez Szahdżahana na pamiątkę jego przedwcześnie zmarłej żony. Ogrom i piękno jednego z 7 cudów świata onieśmieliły nas i zachwyciły.

Odwiedziliśmy również pracownię wyrobów z marmuru i podziwialiśmy piękne przedmioty stworzone przez lokalnych rzemieślników.

Wtorek, 22 października był pierwszym dniem, który uczniowie Jedyneczki spędzili w szkole Ridge Valley School. Rano odbyło się uroczyste powitanie przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 1, w którym wzięła udział cała społeczność goszczącej nas placówki w Indiach. Uczniowie przygotowali powitalne wieńce, część artystyczną, a pani dyrektor powitała nas ciepłymi słowami. Oprócz uczniów zaangażowanych w tegoroczną wymianę witali nas uczestnicy poprzednich edycji, były uściski i łzy wzruszenia.

Po powitaniu nasza grupa udała się na lekcję języka angielskiego, potem mieliśmy jogę.
Odprężeni i zrelaksowani wzięliśmy udział w zajęciach plastycznych oraz lekcji muzyki.

Z przyjemnością odbyliśmy wycieczkę po szkole i zachwyciliśmy się np. pracownią chemiczną, pokojem do terapii integracji sensorycznej czy salą do ćwiczeń jogi.

Środę rozpoczęliśmy jogą, a następnie odbyła się lekcja angielskiego. Wzięliśmy też udział w zajęciach kulinarnych, podczas których upiekliśmy nasz własny tort w kolorach biało-czerwonych. Po lunchu lepiliśmy z gliny, a potem uczyliśmy się jak wykonuje się typowe dla święta Diwali dekoracje nazywane Rangoli.

Czwartek w Indiach oznaczał wzmożone przygotowania do Diwali, najważniejszego indyjskiego święta, święta światła. Czwartek był też ostatnim dniem w szkole przed nadchodzącym świętem. Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach w laboratorium chemicznym, a następnie mieli lekcję matematyki.
Dziś również odbyła się lekcja gry w szachy, a na koniec obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez nauczycieli i przybliżające nam pochodzenie oraz sens święta Diwali.

W piątek nasza jedenastka wraz z hinduskimi partnerami wzięła udział we wspaniałej wycieczce do stolicy kraju, czyli New Delhi.

Obejrzeliśmy Qutub Minar – część pierwszego meczetu w Indiach wzniesiony w XIII wieku z czerwonego piaskowca, bramę Indii i odwiedziliśmy muzeum dawnego przywódcy narodu Mahatmy Gandhiego – jednego z twórców współczesnej państwowości indyjskiej.

Weekend w Indiach uczniowie Jedyneczki spędzili przygotowując się wraz z rodzinami goszczącymi do najważniejszego w kulturze indyjskiej święta Diwali. Jest to święto światła obchodzone przez kilka dni, najważniejszym dniem jest Lakshmi Puja, który w tym roku był w niedzielę. Jest to dzień poświęcony bogini szczęścia i dobrobytu. Słowo Diwali oznacza rząd lamp. Tego dnia małe lampki wypalane z gliny są zapalane przed każdym domem i symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością i dobra nad złem. Oprawę święta wzbogacają sztuczne ognie i dekoracje kwiatowe.

Od jakiegoś czasu mieszkańcy Indii walczą z nagminnym zapalaniem petard, które zanieczyszczają środowisko oraz są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.

Dwa tygodnie minęły niezwykle szybko, nasi uczniowie wrócili bogatsi o nowe wrażenia, przyjaźnie i wiedzę, a sam wyjazd był wspaniałą lekcją tolerancji i otwartości.

W dniu wyjazdu płynęły potoki łez, żegnały nas nie tylko osoby z tegorocznej wymiany, ale też z poprzednich edycji. Godnie reprezentowaliśmy Szkołę Podstawową nr 1 i już czekamy na przyjazd naszych przyjaciół z Indii.

Więcej zdjęć

© 2018 Szkoła Podstawowa Nr 1 - Konstancin-Jeziorna | Polityka cookies

Skip to content