Wycieczka uczniów klas I-IIIsp w ramach zajęć plastycznych świetlicy szkolnej.
Lekcja i warsztaty towarzyszyły aktualnej wystawie:,,Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta” a inspirowane były metodami dydaktycznymi Oskara Hansena. Hansenowie byli wyjątkowo nowoczesnymi architektami. Ich pomysły na rozwiązywanie problemów zamieszkiwania i organizowania życia w miastach nawet dzisiaj, mimo upływu czasu, mogą wydawać się szalone.
Podczas lekcji dzieci zastanawiały się nad pytaniami do czego może służyć architektura i dlaczego Hansen przekonany był o jej mocy zmieniania świata na lepsze. Uczniowie sprawdzali też, jakie są skutki eksperymentowania z przestrzenią i poszukiwania zupełnie nieoczywistych dróg! Przyjrzały się realizacjom o różnych funkcjach – wśród nich znalazły się budynki mieszkalne, założenia osiedlowe, muzea, pawilony czy pomniki.
Podczas spotkania wzmacniana była postawa ciekawości wobec świata i krytycznego przyglądania się otoczeniu. Celem spotkania było również rozwijanie świadomości wizualnej i przestrzennej, zwłaszcza podczas eksperymentów z projektowania czy komponowania. Rzeczywiście prowadzący zajęcia edukator kładł nacisk bardziej na ćwiczenie się uczniów w samodzielnym myśleniu, niż na zamknięty zestaw przekazywanej wiedzy. Dzieci poznały takie pojęcia jak perspektywa, skala, forma otwarta i zamknięta. Ten dość trudny temat został bardzo dobrze dostosowany do wieku dzieci.
Wiosną 2017 roku Muzeum zainaugurowało działalność swojej nowej przestrzeni wystawienniczej, nazwanej „Muzeum nad Wisłą”, dla odróżnienia od głównej siedziby instytucji przy ulicy Pańskiej 3.
Położone na Powiślu, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), Muzeum nad Wisłą mieści się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury. Fasada Muzeum nad Wisłą, zgodnie z wolą architekta, pokryta zostanie w całości kompozycją malarską.
W 2016 roku konkurs na projekt fasady zwyciężył artysta Sławomir Pawszak – jego praca została naniesiona na elewacje budynku wiosną 2017 roku. W Muzeum nad Wisłą, oprócz sali wystawowej, znajduje się kawiarnia, księgarnia oraz niewielkie centrum edukacyjne. Budynek otoczony jest tarasami na działania plenerowe.
© 2018 Szkoła Podstawowa Nr 1 - Konstancin-Jeziorna | Polityka cookies