PROJEKT WYMIANY MŁODZIEŻY Z INDIAMI

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 w Konstancinie-Jeziornie  rozpoczęła wymianę młodzieży z prywatną szkołą Ridge Valley School (RVS) w mieście Gurgaon koło New Delhi w Indiach. Celem tej części projektu było poznanie tradycji i zwyczajów panujących w Indiach, doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim, kształtowanie tolerancji i otwartości na inną kulturę, zapobieganie uprzedzeniom.  Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Paulina Karczmarczyk, nauczycielki języka angielskiego pp. Ilona Talarska-Koplińska i Grażyna Kogut oraz 10 uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum. Partnerzy wymiany zostali dobrani na podstawie wspólnych zainteresowań i nawiązali kontakt na kilka miesięcy przed wzajemnym spotkaniem. Było to dla nas wszystkich ogromne wyzwanie.  Czy możliwe jest wzajemne porozumienie i spędzenie 2 tygodni pod jednym dachem nastolatków, których dzieli  tak wiele: odmienna kultura, tradycja, historia, odległość? Niebawem mieliśmy się o tym przekonać.

Nasza przygoda rozpoczęła się 8 października wylotem z lotniska w Warszawie dreamlinerem katarskich linii lotniczych, co razem ze zwiedzaniem nowoczesnego lotniska w Doha było dla dzieciaków również dużą atrakcją. Mimo zmęczenia kilkunastogodzinną podróżą, doceniliśmy gorące powitanie, jakie zgotowali nam w środku nocy nasi indyjscy partnerzy i ich rodziny na lotnisku w New Delhi. Musimy szczerze przyznać, że nie spodziewaliśmy się, takiej dozy serdeczności i szczerej radości z naszego przyjazdu.

W czasie pobytu w Indiach nasza młodzież była goszczona przez rodziny uczniów RVS: nocowała w ich domach, uczestniczyła we wspólnych rodzinnych posiłkach, świętach, uroczystościach i zakupach. Nasze dzieciaki przez ten krótki czas stały się członkami indyjskich rodzin, które robiły wszystko, by ich goście czuli się jak w domu, otoczeni przyjaźnią i troską – nie ma w tych słowach cienia przesady.

Byliśmy pod dużym wrażeniem poziomu nauczania w indyjskiej szkole. Obejrzeliśmy pracownie przedmiotowe, w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny, doceniliśmy ciekawe metody nauczania (m.in. praca metodą projektu), indywidualne, pełne szacunku podejście do każdego ucznia, przyjazne relacje między nauczycielami a uczniami. Ogromne zaangażowanie nauczycieli i uczniów RVS w wymianę z naszą szkołą jest dowodem na to, jak ceni się  w tej placówce kształtowanie otwartości i tolerancji uczniów na inne, nawet bardzo odmienne kultury.  W ramach projektu uczniowie naszej szkoły brali udział w wybranych zajęciach lekcyjnych w RVS. Były to m.in.: język angielski, sztuka (w tym garncarstwo, malowanie), muzyka (gra na instrumentach, śpiew), wspólne gotowanie indyjskich potraw. Ważnym elementem naszej wizyty było również pokazanie uczniom RVS prezentacji multimedialnych o Polsce, przygotowanych przez nasze dzieci. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem, zadawano  wiele pytań, a zakończenie zajęć osłodziły nasze rodzime krówki z Milanówka, którymi częstowaliśmy dzieci z RVS.

Uczestniczyliśmy również w przygotowaniach do Święta Szkoły (Annual School Day) ucząc się wraz ze swoimi partnerami tradycyjnego hinduskiego tańca do przepięknej nastrojowej muzyki. Ich nauczycielka to niezwykła osoba, pełna gracji, wdzięku i cierpliwości. Dzięki jej profesjonalizmowi, nasze dzieci w bardzo  krótkim czasie  stały się częścią barwnego, spektakularnego widowiska słowno-muzyczno-tanecznego,  zaprezentowanego w dniu Święta Szkoły w szkolnym amfiteatrze.  Byliśmy z nich niezmiernie dumni, gdy w strojach indyjskich, specjalnie dla nich uszytych przez krawcowe współpracujące ze szkołą, odpowiednio ucharakteryzowani, poddali się muzyce i przepięknie zatańczyli razem ze swoimi indyjskimi kolegami, którzy od dłuższego czasu przygotowywali się do tego niezwykłego występu, pełnego śpiewu, tańca, światła i dźwięku.

Szkolny nauczyciel wychowania fizycznego  przeprowadził z nami lekcje yogi, na których poza ćwiczeniami fizycznymi i nauką prawidłowego oddychania, przekonywał nas jak ważna jest harmonia zdrowego ciała ze zdrową duszą. Przekonywał, że jeśli nie ma równowagi między tymi dwoma elementami, człowiek nie odnajdzie wewnętrznego spokoju.

Niewątpliwie największą atrakcją naszego pobytu w Indiach było przyjrzenie się z bliska obchodom hinduskiego Święta Świateł Diwali. To najważniejsze wydarzenie w indyjskim kalendarzu. Zapalane w domach i na ulicach lampki symbolizować mają zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością, a samo święto  porównywane jest nierzadko z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. To okazja do spotkania w gronie rodziny i znajomych, których obdarowuje się słodyczami. Oprawę święta wzbogacają pokazy fajerwerków i dekoracyjne kwiatowe girlandy zrobione ze znanych nam w Polsce pomarańczowych aksamitek. Nasi uczniowie znaleźli się w samym sercu tych obchodów: brali udział w przygotowaniu posiłków, dekorowaniu domów, zapalali lampki oliwne, rozwieszali lampiony, układali rangoli – świąteczne dekoracje z kwiatów, ziaren zbóż, piasku, a na koniec podziwiali pokazy fajerwerków.

W czasie naszego pobytu w Indiach szkoła RVS zorganizowała dla naszych uczniów i ich partnerów trzydniową wycieczkę autokarową do Agry i Jaipuru, która umożliwiła nam nie tylko zwiedzanie zabytków tych starych indyjskich miast, ale pozwoliła na przyjrzenie się Indiom przez szyby autokaru.  15 października stanęliśmy oko w oko z jednym z cudów świata – Taj Mahal. To majestatyczne mauzoleum wprawiło nas w zachwyt. Biały marmur grobowca przepięknie kontrastował z błękitem nieba. Robieniu zdjęć na jego tle nie było końca. Potem odwiedziliśmy pracownię obróbki marmuru i słuchaliśmy hinduskiej muzyki. Następnego dnia odwiedziliśmy Jaipur. W tym starym, zabytkowym mieście, stolicy Rajastanu, zwanym również Różowym Miastem, obejrzeliśmy jego starą część, a w niej Pałac Wiatrów, skąd udaliśmy się do Fortu Amber oraz Pałacu na Wodzie.  Wieczorem odwiedziliśmy hinduską świątynię oraz Choki Dhani – wioskę etniczną, w której mieliśmy okazję zjeść typowy hinduski obiad, odbyć przejażdżkę na słoniu, obejrzeć popisy akrobatów, magików, tancerzy oraz kupić drobne upominki. Wycieczka była dużym przeżyciem, wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń.

20 października zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie zatytułowane „Zangoora” do teatru Kingdom of Dreams. Spektakl w stylu bollywoodzkich produkcji tętnił muzyką, śpiewem i tańcem. Pomimo tego, że przedstawienie było w języku hinduskim, wyszliśmy z teatru zachwyceni i pod wielkim wrażeniem tego miejsca.

21 października nasi indyjscy przyjaciele zabrali nas na wycieczkę do stolicy państwa New Delhi, gdzie pokazali nam zabytkowy kompleks Kutb Minar (minaret w Delhi), Świątynię Lotosu, Świątynię Krishny oraz muzeum Mahatmy Gandhiego.

Dwa tygodnie szybko minęły i nadszedł czas pożegnania. W czasie naszego ostatniego  wieczoru w Indiach, spotkaliśmy się z dyrekcją szkoły, nauczycielami, partnerami naszych uczniów i ich rodzicami, by wspólnie  podsumować wrażenia z naszej wizyty. Pokazaliśmy krótkie filmy o Polsce i Konstancinie-Jeziornie, nasi uczniowie zatańczyli poloneza. Rozmawialiśmy o naszych odczuciach związanych z pobytem w Indiach. Padło dużo ciepłych słów, było wzruszenie i łzy, nie tylko ze strony dzieci, ale i rodziców. Następnie zaproszono nas na niezwykłą kolację w ogrodzie, gdzie oprócz degustacji pysznych indyjskich potraw, mieliśmy okazję porozmawiać. Nasze dzieci i ich indyjscy partnerzy przebrani w tradycyjne stroje tańczyli, rozmawiali, śmiali się, wykorzystując ostatnie wspólnie spędzone chwile w czasie tego pobytu. Późnym wieczorem pożegnano nas jeszcze raz, na lotnisku, gdzie lały się łzy, a uściskom nie było końca. Pocieszaliśmy się nawzajem, że za kilka miesięcy znów się spotkamy, tym razem w Polsce. Mamy nadzieję, że sprostamy zadaniu i przyjmiemy indyjskich przyjaciół, nauczycieli i młodzież Ridge Valley School, tak samo serdecznie i ciepło.

Udział naszych uczniów w projekcie to bezcenna lekcja tolerancji i otwartości na inną kulturę, cenne działanie na rzecz wzajemnego zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń. Wierzymy, że to co nasza młodzież zobaczyła i przeżyła wzbogaciło ją wewnętrznie. Cieszymy się z przyjazdu naszych indyjskich przyjaciół w maju 2018 r. do Polski, ciekawi jesteśmy ich wrażeń. W porozumieniu z władzami Ridge Valley School planujemy kontynuować współpracę w kolejnych latach, przygotowując następne grupy uczniów do wymiany.

 

Więcej zdjęć

© 2018 Szkoła Podstawowa Nr 1 - Konstancin-Jeziorna | Polityka cookies

Skip to content