Skip to content

SZKOLNE OBCHODY STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada wszyscy uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość szkolną uświetniła swą obecnością pani Magdalena Gołębiowska – Kierownik Wydział Oświaty w naszej gminie.

 

Przygotowania do tego święta zaczęły się już dużo wcześniej.

We wrześniu i październiku każda z klas uczestniczyła w warsztatach i zajęciach zorganizowanych przez warszawskie muzea. Najmłodsi poznawali historię odzyskania niepodległości wraz z Baśką Murmańską. Biała niedźwiedzica – żołnierka komendanta Piłsudskiego – w edukacyjnym filmie opowiedziała dzieciom, jak doszło do tego, że Polska wróciła na mapy Europy i świata. Jej opowieść dzieci mogły śledzić na zajęciach w „Przystanku Historia” IPN. W tej samej placówce uczniowie starszych klas poznali realia życia w odradzającym się w 1918 roku kraju oraz postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Uczniowie klas młodszych w Domu Spotkań z Historią dowiedzieli się także, jak żyło się w Warszawie na początku XX wieku, a klasy czwarte i piąte poznały życiorys Józefa Piłsudskiego. W czasie zajęć uczniowie oglądali filmy edukacyjne i prezentacje, wykonywali prace plastyczne i plakaty. Najstarsi uczniowie szkoły udali się na spacery edukacyjne zorganizowane przez Muzeum Historii Polski. Poznali bohaterów niepodległości oraz zobaczyli, gdzie rozegrały się wydarzenia tak ważne dla naszego kraju. Lekcje i warsztaty były dostosowane do wieku.

W październiku wszyscy zaczęli przygotowywać się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Każda klasa wykonała długi łańcuch w kolorach naszej flagi, aby 9 listopada ułożyć z nich wielką flagę. Zaczęły też powstawać prace plastyczne i dekoracje. Uczniowie mogli brać udział w wielu patriotycznych konkursach: plastycznych, fotograficznym, wokalnym i religijnym. Każda klasa przygotowywała plakaty przedstawiające sukcesy Polaków w latach 1918 – 2018. Plakaty utworzyły oś czasu, aby każdy mógł zobaczyć, jak wiele osiągnęli Polacy przez ostanie 100 lat, jak nasz kraj się rozwijał i zmieniał. A powodów do dumy jest naprawdę wiele.

Uczniowie klas I – III przygotowali patriotyczne puzzle, które w graficznej formie przedstawiają nasz kraj: ważne postacie, symbole narodowe, zwyczaje. Poszczególne części układanki zostały połączone i utworzyły mapę naszego kraju.  Miało to pokazać najmłodszym, że 100 lat temu Polska została „złożona” z trzech części w całość. Wszystkie te działania podjęliśmy po to, żeby każdy uczeń mógł świadomie i uroczyście przeżyć urodziny Polski.

 

9 listopada w szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum przenieśli się do kawiarni „Pod Pikadorem”. Tam przy stolikach, tak jak w listopadzie 1918 roku, zasiedli poeci – Skamandryci. Czytali swoje wiersze, rozmawiali, słuchali muzyki. Każdy z widzów mógł przenieść się do czasów, gdy Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słonimski i ich przyjaciele w swych wierszach głosili radość z odradzającej się Polski. Nastrój spektaklu tworzyła też nastrojowa muzyka i dekoracje.

Po obejrzeniu spektaklu przygotowanego przez uczniów klas starszych udaliśmy się na boisko szkolne. Tam czekali już uczniowie klas I – III oraz zerówki. Wszyscy ustawiliśmy się wokół stworzonej z biało – czerwonych łańcuchów olbrzymiej flagi. Punktualnie o 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”, przyłączając się tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Następnie wykonaliśmy zdjęcia całej naszej społeczności szkolnej, a żeby objąć obiektywem wszystkich uczniów i nauczycieli, zdjęcie to wykonaliśmy z powietrza. W górę  poleciały biało – czerwone balony. W czasie uroczystości szkoła włączyła się także do akcji „# Kiedy my żyjemy” – jej celem jest rozpowszechnianie prawidłowych słów naszego hymnu. Następnym punktem programu był występ szkolnego chóru pod batutą pani Kariny Zielonki, który wykonał pieśni patriotyczne związane z Legionami Polskimi Józefa Piłsudskiego i te najnowsze. Po koncercie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursów, a potem każda z klas udała się na słodki poczęstunek. Najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyli też w spektaklu na podstawie warszawskiej legendy o bazyliszku, który został dla nich przygotowany przez uczniów klasy 7c.

W salach lekcyjnych na uczniów czekał urodzinowy poczęstunek. Nie jedliśmy jednak tortu. Każdy uczeń został poczęstowany kawałkiem… mazurka lub innym, ale biało-czerwonym ciastem. Bo jakie ciasto można zjeść w dniu, w którym uroczyście śpiewa się Hymn Polski?

Ten dzień był dla Jedyneczki dniem wyjątkowym, bo przecież wyjątkowe i niepowtarzalne jest obchodzenie setnych urodzin Niepodległej!

 

Więcej zdjęć 

© 2018 Szkoła Podstawowa Nr 1 - Konstancin-Jeziorna | Polityka cookies